Vymáhání dluhů-Města ve Zlínském kraji vyzrála na neplatiče odpadů, recepty jsou různé.
Jednoduchýrecept, jak na dlužníky, však neexistuje. Každé z radnic se vyplácí jiný přístup. Například ve Zlíně se osvědčilo prosté upozornění. Ale jen jedno.
"Pokud nezaplatí ve splatnosti, pošleme novou složenku s původní částkou. Bereme v potaz, že člověk třeba zapomněl," řekla Světlana Divilková z magistrátu.
Jestliže však lidé ignorují i upomínku, další už přijde s padesátiprocentním navýšením. Třetí krok je exekuce. Tímto způsobem se podařilo zkrátit předloňský seznam dlužníků o více než 900 jmen.
Na tom za loňský rok je zapsaných pět a půl tisíce lidí, tedy nejméně za posledních pětlet. Pro srovnání - například v Olomouci evidují o čtyři tisíce dlužníků více a jejich počet stoupá.
"Celkový neuhrazený dluh se vyšplhal na dvaatřicet milionů korun," potvrdila mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá. To je trojnásobek částky, kterou aktuálně vymáhá Zlín.
"Z velké části jde o lidi, kteří se z města odstěhovali nebo mají bydliště na úřední adrese," upozornila Divilková.
Zcela nekompromisní je vůči dlužníkům radnice ve Vsetíně. Způsob, jak s nimi vyjít, musela najít už před osmi lety, kdy řešila velký dluh na nájemném v městských bytech. A našla řešení.
"Pokud má člověk u města jakýkoliv dluh, tak některé věci prostě nevyřídí. Třeba žádat o přidělení bytu nebo odkoupení je zbytečné, dokud dluh nezaplatí," uvedla místostarostka Květoslava Othová.
Vymáhání dluhů